Connect with us
Opap banner

Euro 2020

Euro 2020 – Πρόγραμμα: Αγωνιστικές, βαθμολογίες, γήπεδα!

Euro 2020 - Πρόγραμμα 1.jpg

Η μεγάλη ώρα για την σέντρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πλησιάζει και οι απανταχού ποδοσφαιρόφιλοι, περιμένουν με μεγάλη ανυπομονησία για το Euro 2020. Στις 11 Ιουνίου είναι προγραμματισμένο το πρώτο παιχνίδι του θεσμού, με την Ιταλία να υποδέχεται την Τουρκία στη Ρώμη. Η πανδημία δεν επέτρεψε να γίνει το περασμένο καλοκαίρι η διοργάνωση, αλλά φέτος όλα είναι καλύτερα και μάλιστα τα 11 γήπεδα που θα φιλοξενήσουν το 16ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, θα έχουν και κόσμο στις εξέδρες. Παρακάτω θα δείτε αναλυτικά το Euro 2020 – Πρόγραμμα, όπως το ετοίμασε η ομάδα του StoiximaView.

Όπως το 2016 έτσι και σε αυτή την διοργάνωση, η UEFA θα διατηρήσει το επιτυχημένο format με τις 24 ομάδες, οι οποίες είναι χωρισμένες σε έξι ομίλους των τεσσάρων. Στη νοκ άουτ φάση θα προκριθούν οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου και για να συμπληρωθούν οι 16 που απαιτούνται, θα πάρουν την πρόκριση και οι 4 καλύτερες τρίτες από τους 6 ομίλους. Έπειτα θα ακολουθήσουν τα προημιτελικά, τα ημιτελικά και ο μεγάλος τελικός, που είναι προγραμματισμένος για τις 11 Ιουλίου στο θρυλικό «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου.

Πρόγραμμα Euro 2020

Euro 2020: 1η αγωνιστική των ομίλων

Ημερομηνία – Ώρα – ΠόληΌμιλοςΑγώνας
11/6 – 22:00 – ΡώμηΑΤουρκία – Ιταλία
12/6 – 16:00 – ΜπακούΑΟυαλία – Ελβετία
12/6 – 19:00 – ΚοπεγχάγηΒΔανία – Φινλανδία
12/6 – 22:00 – Αγ. ΠετρούποληΒΒέλγιο – Ρωσία
13/6 – 16:00 – ΛονδίνοΔΑγγλία – Κροατία
13/6 – 19:00 – ΒουκουρέστιΓΑυστρία – Β. Μακεδονία
13/6 – 22:00 – ΆμστερνταμΓΟλλανδία – Ουκρανία
14/6 – 16:00 – ΓλασκώβηΔΣκωτία – Τσεχία
14/6 – 19:00 – Αγ. ΠετρούποληΕΠολωνία – Σλοβακία
14/6 – 22:00 – ΣεβίλληΕΙσπανία – Σουηδία
15/6 – 19:00 – ΒουδαπέστηΣΤΟυγγαρία – Πορτογαλία
15/6 – 22:00 – ΜόναχοΣΤΓαλλία – Γερμανία


Euro 2020: 2η αγωνιστική των ομίλων

Ημερομηνία – Ώρα – ΠόληΌμιλοςΑγώνας
16/6 – 16:00 – Αγ. ΠετρούποληΒΦινλανδία – Ρωσία
16/6 – 19:00 – ΜπακούΑΤουρκία – Ουαλία
16/6 – 22:00 – ΡώμηΑΙταλία – Ελβετία
17/6 – 16:00 – ΒουκουρέστιΓΟυκρανία – Β. Μακεδονία
17/6 – 19:00 – ΚοπεγχάγηΒΔανία – Βέλγιο
17/6 – 22:00 – ΆμστερνταμΓΟλλανδία – Αυστρία
18/6 – 16:00 – Αγ. ΠετρούποληΕΣουηδία – Σλοβακία
18/6 – 19:00 – ΓλασκώβηΔΚροατία – Τσεχία
18/6 – 22:00 – ΛονδίνοΔΑγγλία – Σκωτία
19/6 – 16:00 – ΒουδαπέστηΣΤΟυγγαρία – Γαλλία
19/6 – 19:00 – ΜόναχοΣΤΠορτογαλία – Γερμανία
19/6 – 22:00 – ΣεβίλληΕΙσπανία – Πολωνία


Euro 2020: 3η αγωνιστική των ομίλων

Ημερομηνία – Ώρα – ΠόληΌμιλοςΑγώνας
20/6 – 19:00 – ΜπακούΑΕλβετία – Τουρκία
20/6 – 19:00 – ΡώμηΑΙταλία – Ουαλία
21/6 – 19:00 – ΆμστερνταμΒΒ. Μακεδονία – Ολλανδία
21/6 – 19:00 – ΒουκουρέστιΒΟυκρανία – Αυστρία
21/6 – 22:00 – ΚοπεγχάγηΓΡωσία – Δανία
21/6 – 22:00 – Αγ. ΠετρούποληΓΦινλανδία – Βέλγιο
22/6 – 22:00 – ΓλασκώβηΔΚροατία – Σκωτία
22/6 – 22:00 – ΛονδίνοΔΤσεχία – Αγγλία
23/6 – 19:00 – ΣεβίλληΕΣλοβακία – Ισπανία
23/6 – 19:00 – Αγ. ΠετρούποληΕΣουηδία – Πολωνία
23/6 – 22:00 – ΒουδαπέστηΣΤΠορτογαλία – Γαλλία
23/6 – 22:00 – ΜόναχοΣΤΓερμανία – Ουγγαρία


Euro 2020: Φάση των «16»

Ημερομηνία – Ώρα – ΠόληΑγώναςΖευγάρι
26/6 – 19:00 – ΆμστερνταμΟυαλία – Δανία1
26/6 – 22:00 – ΛονδίνοΙταλία – Αυστρία2
27/6 – 19:00 – ΒουδαπέστηΟλλανδία – Τσεχία3
27/6 – 22:00 – ΣεβίλληΒέλγιο – Πορτογαλία4
28/6 – 19:00 – ΚοπεγχάγηΚροατία – Ισπανία5
28/6 – 22:00 – ΒουκουρέστιΓαλλία – Ελβετία6
29/6 – 19:00 – ΛονδίνοΑγγλία – Γερμανία7
29/6 – 22:00 – ΓλασκώβηΣουηδία – Ουκρανία8

Euro 2020: Προημιτελικά

Ημερομηνία – Ώρα – ΠόληΑγώναςΖευγάρι
2/7 – 19:00 – Αγ. ΠετρούποληΕλβετία – Ισπανία9
2/7 – 22:00 – ΜόναχοΒέλγιο – Ιταλία10
3/7 – 19:00 – ΜπακούΤσεχία – Δανία11
3/7 – 22:00 – ΡώμηΟυκρανία – Αγγλία12


Euro 2020: Ημιτελικά

Ημερομηνία – Ώρα – ΠόληΑγώναςΖευγάρι
6/7 – 22:00 – ΛονδίνοΙταλία – Ισπανία13
7/7 – 22:00 – ΛονδίνοΑγγλία – Δανία14

Euro 2020: Τελικός

Ημερομηνία – Ώρα – ΠόληΑγώναςΓήπεδο
6/7 – 22:00 – ΛονδίνοΑγγλία – Ιταλία«Γουέμπλεϊ»


Βαθμολογία Euro 2020

Euro 2020 – Όμιλος A

ΘέσηΟμάδαΒαθμοίΓκολ Υπέρ – Κατά
Ιταλία ✔️97-0
Ουαλία ✔️43-2
Ελβετία ✔️44-5
Τουρκία01-8

Euro 2020 – Όμιλος Β

ΘέσηΟμάδαΒαθμοίΓκολ Υπέρ – Κατά
Βέλγιο ✔️97-1
Δανία ✔️35-4
Φινλανδία31-3
Ρωσία32-7


Euro 2020 – Όμιλος Γ

ΘέσηΟμάδαΒαθμοίΓκολ Υπέρ – Κατά
Ολλανδία ✔️98-2
Αυστρία ✔️64-3
Ουκρανία ✔️34-5
Βόρεια Μακεδονία02-8

Euro 2020 – Όμιλος Δ

ΘέσηΟμάδαΒαθμοίΓκολ Υπέρ – Κατά
Αγγλία ✔️72-0
Κροατία ✔️44-3
Τσεχία ✔️43-2
Σκωτία11-5


Euro 2020 – Όμιλος Ε

ΘέσηΟμάδαΒαθμοίΓκολ Υπέρ – Κατά
Σουηδία ✔️74-2
Ισπανία ✔️56-1
Σλοβακία32-7
Πολωνία14-6

Euro 2020 – Όμιλος ΣΤ

ΘέσηΟμάδαΒαθμοίΓκολ Υπέρ – Κατά
Γαλλία ✔️54-3
Γερμανία ✔️46-5
Πορτογαλία ✔️47-6
Ουγγαρία23-6

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

More in Euro 2020

Opap banner