Εργοτέλης-ΟΦΗ: Ντέρμπι στο Ηράκλειο

Προγνωστικά

on

Εργοτέλης-ΟΦΗ: Ηρακλειώτικο ντέρμπι για την 6η αγωνιστική της Football League με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα για τη νίκη.

Football League, Εργοτέλης-ΟΦΗ (Δευτέρα 17:00): Ο Εργοτέλης δεν είχε μεγάλες πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου και γνώρισε εντός έδρας συντριβή με 0-5 από τον Παναιτωλικό. Τραγική η άμυνα της ομάδας του Τάκη Γκώνια σε ακόμα ένα ματς δέχτηκε τα 4 γκολ στην επανάληψη μέσα σε διάστημα 25 λεπτών. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-0 από τη Δόξα Δράμας. Εκεί δέχτηκε 3 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και πέταξε από νωρίς «λευκή πετσέτα». Δεν μπορεί να αισθάνεται σίγουρος για τη θέση του στον πάγκο ο Γκώνιας μετά τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα, παρά τη στήριξη που έχει από τη διοίκηση. Ο Εργοτέλης βρίσκεται στη 16η θέση της βαθμολογίας με 2 βαθμούς σε 5 αγωνιστικές, στο -3 από την γραμμή του υποβιβασμού. Στα αγωνιστικά νέα, μακροχρόνια εκτός οι Λαμπάκης (μπακ) και Ροβίθης (εξτρέμ). Τραυματίστηκε στο ματς του Κυπέλλου με τον Παναιτωλικό ο χαφ Μπουρσέλης και δεν θα είναι στη διάθεση του προπονητή του.

Καθημερινές αναλήψεις χωρίς χρέωση

Ο ΟΦΗ συμπλήρωσε 20 ματς αήττητος, την Τρίτη κέρδισε στο «Γεντί Κουλέ» 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Κιταμπάλα στο 62′, ο ΟΦΗ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Ογκμπόε στο  82′. Στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας έμεινε με παίχτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπιτζιμίν και τελικά στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ πέτυχε το 2-1 με τον Ορτέγκα και πήρε την πρόκριση. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Καλλιθέας, που τον κρατά στην 3η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς σε 5 αγωνιστικές. Συνεχίζει την καλή της πορεία η ομάδα του Παπαδόπουλου και το κλίμα είναι εξαιρετικό. Αναφορικά με τα αγωνιστικά, αγώνα δρόμου δίνουν για να προλάβουν ο χαφ Παπαστεριανός (4/1) και ο φορ Κουσκουνάς (4/1).

ΠΑΡΟΛΙΓΟ προσφορά* στο Παρολί σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ και εάν χάσεις μια επιλογή εδώ σου επιστρέφουν τα χρήματα σου πίσω!

Εργοτέλης-ΟΦΗ: Επιθετικά συνεχίζει να παίζει ο Εργοτέλης του Γκώνια, μπορεί να παρασύρει στο ρυθμό και τον ΟΦΗ. Επιλογή μας το over 2,5 του 1,80 της Stoiximan.